Search billions of records on Ancestry.com
   

(c)Carolyn S. Rosemore
1962 ST. LAWRENCE HIGH SCHOOL YEARBOOK INDEX

St. Lawrence, Hand County, South Dakota
This file lists the students and faculty at St. Lawrence High School in St. Lawrence, (Hand County) South Dakota during the school year, 1961-1962.

The information was extracted from the 1962 "Wolves" Yearbook by Carolyn S.Rosemore - csrtc@turtlecreek.net

This file also lists faculty and names of students in the elementary classes 1-8.

Please note: "GRAD YEAR" is for reference only. The "year" indicates, at this point, when the student "should" graduate from SLHS.  However, some students transfer to another school, are held back, or never attend high school. Be aware that
1962 was the last graduating class from SLHS. High School students attended Miller High School beginning with the 1963 class.
Last updated by Carolyn S. Rosemore 29 Oct 2000
FACULTY:

Robert J. Olson -Supt.; Huron College - South Dakota State
Mathematics, Guidance, Coach

Elmer Eichelberg - Northern State Teachers College
Assistant Coach, Shorthand, Bookkeeping, Typing I & II

Dale Liggett - Bob Jones U - Molar Barber College
Biology, General Science, World History, U.S. History

Mrs. Anton (Ellen) Koc - Northern State TC, South Dakota State, General Beadle College
English I II III - Librarian

Mrs. Leroy (Louise) Blanchard - Huron College, Piano; Refresher Course at N.S.T.C
Music

Mrs. Ella Mae Stephens - Southern State Normal, U of SD, NSTC
Junior High - 7th & 8th

Mrs. Clifford (Anna) Johnson - Wess. Spgs. Junior College, NSTC, Huron College
5th & 6th grades

Mrs. Francis (Dorothy) Marshall - NSTC, Wess. Spgs. College
3rd & 4th grades

Mrs. Thurman (Evangeline) Dennis - Normal Training (Moulton, IA), Northern State
1st & 2nd grades

STAFF:

Mrs. Emil (Mary) Klapperich - Cook
Chester Arbogast - Custodian & Bus Driver
Emil Klapperich - Bus Driver
LAST NAME       FIRST NAME          CLASS   GRAD YR
SENIOR          *Last SLHS Graduating Class!         1962
Aalbers         Judith Irene              12    1962
Beaner          Sandra Katherine          12    1962
Bonebright      Gary Lee                  12    1962
Grogan          Joyce Helen               12    1962
Monroe          Betty Ann                 12    1962
Rediger         Carolyn Marie             12    1962
Skinner         Billy Lee                 12    1962
Vitters         Clifford Earl             12    1962

JUNIOR          *Most attended and graduated from  MHS- Miller, SD
Bahr            Donald                    11    1963
Beaner          Diann                     11    1963
Erfman          Beverly                   11    1963
Grogan          Jean                      11    1963
Monroe          Donna                     11    1963
Westby          Carroll (m)               11    1963

SOPHOMORE
Cotton          Thomas                    10    1964
Duncan          Ethel                     10    1964
Hargens         R. Duane                  10    1964
Jones           Jay                       10    1964
Kulm            Dennis                    10    1964
Mins            Boyd                      10    1964
Mummau          Lee                       10    1964
Rediger         Coralee                   10    1964
Sessions        Gary                      10    1964
Weaver          Roger                     10    1964

FRESHMAN
Beaner          Linda                      9    1965
Conkey          Maxon                      9    1965
Glanzer         David                      9    1965
Grogan          Michael                    9    1965
Klapperich      Michael                    9    1965
Vitters         Jerry                      9    1965
Vitters         John                       9    1965
Westby          Curtis                     9    1965

7th & 8th JR.High  Mrs. Mae Stephens
Bonebright      Lynn (m)                   7    1967
Carter          Nick                       8    1966
Chalcraft       Diane                      8    1966
Clegg           Muriel                     7    1967
Conkey          Twyla                      8    1966
Conkey          Irene                      7    1967
Davis           Carol                      8    1966
Fanning         Marlene                    7    1967
Fanning         Dennis                     8    1966
Fanning         Margaret Jo 'Joey'         7    1967
Gavette         Terry (m)                  7    1967
Glanzer         James                      7    1967
Gortmaker       Anita                      8    1966
Gortmaker       Rosemary                   7        n/a
King            Robert                     8    1966
Marshall        Sharon                     7    1967
McGirr          Dennis                     7    1967
Mins            Donald                     7    1967
Mins            Ronald                     7    1967
Mummau          Virginia                   8    1966
Peterman        Michael                    7    1967
Peterman        Charles                    8    1966
Resel           Wayne                      7    1967
Watkins         Edward                     7    1967

5th & 6th Grades  Mrs. Anna Johnson
Bahr            Jerry                      5    1969
Borkhuis        Dale                       5    1969
Carter          James J.                   6    1968
Chalcraft       Jerrilyn                   5    1969
Clegg           Rick                       6    1968
Clement         Mary Lou                   5    1969
Clement         Dianne                     6    1968
Conkey          JoAnn                      6    1968
Conkey          Yvonne                     5    1969
Crownhart       Catherine                  6    1968
Fanning         Jack                       5    1969
Ganske          Charles                    5    1969
Glanzer         Dennis                     5    1969
Heinzerling     Kay                        6    1968
Heinzerling     James                      5    1969
King            Katherine                  6    1968
Kulm            Michael                    5    1969
Lanz            Leanna                     6    1968
Lichty          Theresa                    5    1969?
Marshall        Karon                      6    1968
Mattke          Bob                        5    1969?
Mattke          Carolyn                    6    1968?  N/a
McGirr          Lana                       6    1968
Moeller         Lester                     5    1969
Parmely         Dianne                     6    1968
Pickinpaugh     Jerry                      5    1969
Pickinpaugh     Linda                      5    1969
Resel           Kay                        5    1969
Westby          Warren                     5    1969
Westby          Clair                      5    1969

3rd & 4th Grades  Mrs. Dorothy Marshall
Augspurger      Mary Jane                  3    1971
Bahr            Gloria                     3    1971
Borkhuis        Sue                        3    1971
Carter          Connie                     3    1971
Clegg           Jon                        4    1970
Clement         Janet                      3    1971
Crownhart       Patricia                   4    1970
Duncan          David                      3    1971
Fanning         Michael                    3    1971
Fanning         Ruby                       3    1971
Heinzerling     Debra                      3    1971
Hempel          David                      3        *died in house fire '64?)
Henninger       Donald                     4    1970
Hern            Nola                       4    1970
Hern            Rex                        3    1971
Lanz            Vicky                      3    1971
Lichty          Anne                       3    1971
Melber          Penny                      3    1971
Moeller         Marcus                     3    1971
Mummau          Carolyn                    3    1971
Pickinpaugh     Judy                       3    1971
Rowen           Mark                       3    1971
Siegling        Ronald                     3    1971
Waldrop         Daryl                      4    1970
Watkins         Joe                        3    1971
Westby          Linda                      4    1970

1st & 2nd Grades  Mrs. Evangeline Dennis
Anderson        Frank                      1    1973
Augspurger      Barbara                    1    1973
Borkhuis        John                       2    1972
Clement         Kenneth                    2    1972
Coss            Timothy                    1    1973
Crownhart       George                     2    1972
Dierkson        Terry                      2    1972
Fanning         Jeffrey                    1    1973
Fanning         Gerald                     2    1972
Ganske          Cheryl                     2    1972
Grimm           Julie                      1    1973
Grimm           Randy                      2    1972
Hempel          Mary Ann                   1    1973*died in house fire '64?
Henninger       Gary                       2    1972
King            Karen                      1    1973
McCue           Pamela                     2    1972
Moeller         Eugene                     2    1972
Pickinpaugh     Timothy                    1    1973
Pickinpaugh     Mike                       2    1972
Price           Dana                       1    1973
Taylor          Mary Ann                   1    1973
Verdugt         Sharon                     2    1972
Waldrop         Debra                      2    1972
Westby          Jean                       2    1972