Search billions of records on Ancestry.com
   

(c)Carolyn S. Rosemore
1960 ST. LAWRENCE HIGH SCHOOL YEARBOOK INDEX

St. Lawrence, Hand County, South Dakota
This file lists the students and faculty at St. Lawrence High School in St. Lawrence, (Hand County) South Dakota during the school year, 1959-1960.

The information was extracted from the 1960 "Wolves" Yearbook by Carolyn S.Rosemore - csrtc@turtlecreek.net

This file also lists faculty and names of students in the elementary classes 1-8.

Please note: "GRAD YEAR" is for reference only. The "year" indicates, at this point, when the student "should" graduate from SLHS.  However, some students transfer to another school, are held back, or never attend high school. Be aware that 1962 was the last graduating class from SLHS. High School students attended Miller High School beginning with the 1963 class.
Last updated by Carolyn S. Rosemore 29 Oct 2000
FACULTY:

William L. Carberry - Supt.; B.A. University of Iowa, M.A. University of Minnesota
International Relations, Health & Safety, Hygiene

Kenneth Timm - Coach; B.A. Huron College
American History, World History, Typing

X. Fulsom; BS. University of South Dakota
Algebra, Geometry, Chemistry, General Science, General Business

Mrs. Anton (Ellen) Koc - Northerns State Teachers, South Dakota State, General Beadle English I II III IV, Speech & Journalism
Mrs. Leroy (Louise) Blanchard - Huron College, Piano; Refresher Course at N.S.T.C
Music

Mrs. Ella Mae Stephens - Southern State Normal, U of SD, NSTC
Junior High - 7th & 8th

Mrs. Clifford (Anna) Johnson -Wessington Spring JR Coll., Northern State, Huron Coll
5th & 6th grades

Mrs. Francis (Dorothy) Marshall - NSTC, Wess. Spgs. College
3rd & 4th grades

Mrs. Thurman (Evangeline) Dennis - Normal Training (Moulton, IA), Northern State
1st & 2nd grades

STAFF:

Mrs. Emil (Mary) Klapperich - Cook
Chester Arbogast - Custodian
Fred Fanning - Bus Driver
LAST NAME       FIRST NAME           CLASS   GRAD YR     COMMENTS

Bahr            Melvin Francis 'Joe'      12    1960
Collier         Carole Ann                12    1960SBA 1,2,3
Horn            Robert Dale               12    1960
Oligmueller     Duane Eugene              12    1960
Rediger         Judith Ann                12    1960
Sessions        Edwin Leroy               12    1960
Snodgrass       Marilyn May               12    1960
Vitters         David Boyd                12    1960
Westby          Dallas Dean               12    1960

Beaner          Ramona                    11    1961
Bertsch         Ronald                    11    1961
Bingham         Carolyn                   11    1961
Hargens         Robert                    11    1961
Horn            Bill                      11    1961
Jenner          Donna                     11    1961
Monroe          Jerry                     11    1961
Mummau          Reist                     11    1961
Oligmueller     Joyce                     11    1961grad MHS
Skinner         Betty                     11    1961
Williams        Mary                      11    1961
Williams        Martha                    11    1961

Aalbers         Judith                    10    1962
Beaner          Sandra                    10    1962
Bonebright      Gary                      10    1962
Grogan          Gayleen                   10    1962
Grogan          Joyce                     10    1962
Monroe          Betty                     10    1962
Rediger         Carolyn                   10    1962
Skinner         Bill                      10    1962
Snyder          Linda                     10

Bahr            Donald                     9    1963
Beaner          Diann                      9    1963
Collier         Orva                       9    1963
Erfman          Beverly                    9    1963
Grogan          Jean                       9    1963
Magness         Jack                       9    1963
Monroe          Donna                      9    1963
Parmely         Twila                      9    1963
Westby          Carroll                    9    1963

7th & 8th Intermediate - Ella Mae Stephens
Conkey          Maxon                      7    1965
Cotton          Thomas                     8    1964
Duncan          Ethel                      8    1964
Glanzer         David                      7    1965
Gortmaker       Shirley                    8
Grogan          Michael                    7    1965
Hargens         R. Duane                   8    1964
Jones           Jay                        8    1964
Kane            Scott                      8    1964
Klapperich      Michael                    7    1965
Kulm            Denny                      8    1964
Mummau          Lee                        8    1964
Nelson          Peggy                      7    1965
Nelson          Ned                        7    1965
Rediger         Coralee                    8    1964
Sessions        Gary                       8    1964
Vitters         John                       7    1965
Vitters         Jerry                      7    1965
Westby          Curtis                     7    1965

5th & 6th gradesMrs. Cliff (Anna) Johnson           new class split
Bonebright      Lynn (m)                   5    1967
Carter          Nick                       6    1966
Chalcraft       Diane                      6    1966
Clegg           Muriel                     5    1967
Collier         Wava                       6    1966
Conkey          Twyla                      6    1966
Conkey          Irene                      5    1967
Davis           Carol                      6    1966
Fanning         Marlene                    5    1967
Fanning         Dennis                     6    1966
Fanning         Margaret Jo 'Joey'         5    1967
Gortmaker       Rosemary                   5
Gortmaker       Anita                      6
Hall            Kathy                      6    1966
Johnson         Dennis                     6    1966
King            Robert                     6    1966
Marshall        Sharon                     5    1967
Mummau          Virginia                   6    1966
Parmely         Linda                      5    1967?
Watkins         Edward                     5    1967

3rd & 4th       Mrs. Francis (Dorothy) Marshall     new class split
Augspurger      Kenneth, Jr                3    1969
Bahr            Jerry                      3    1969
Carter          James J.                   4    1968
Chalcraft       Jerrilyn                   3    1969
Clegg           Rick                       4    1968
Clement         Dianne                     4    1968
Clement         Mary Lou                   3    1969
Collier         Robert                     4    1968
Conkey          Yvonne                     3    1969
Conkey          JoAnn                      4    1968
Crownhart       Catherine                  4    1968
Eveland         Jollie (f)                 3    1969?One year
Fanning         Jack                       3    1969
Ganske          Charles                    3    1969
Glanzer         Dennis                     3    1969
Hall            Greg                       3    1969
Hall            Robert                     4    1968
King            Kathy                      4    1968
Kulm            Michael                    3    1969
Lanz            Leanna                     4    1968
Marshall        Karon                      4    1968
Moeller         Lester                     3    1969
Parmely         Dianne                     4    1968
Westby          Warren                     4    1968
Westby          Clair                      3    1969

1st & 2nd gradesMrs. Thurman (Evangeline) Dennis    new class split classes
Augspurger      Mike                       1    1971(Robert)
Augspurger      Mary Jane                  1    1971(Marvin)
Augspurger      Robert, Jr.                2    1970
Bahr            Gloria                     1    1971
Carter          Connie                     1    1971
Clegg           Jon (m)                    2    1970
Clement         Janet                      1    1971
Crownhart       Patricia                   2    1970
Duncan          David                      2    1970
Fanning         Jerry                      1    1971
Fanning         Mike                       2    1970
Fanning         Ruby                       1    1971
Hall            Meri Jo                    1    1971
Hempel          David                      1    1971
Henninger       Donald                     2    1970
Lanz            Vicky                      1    1971
Moeller         Marcus                     2    1970
Moon            Christine                  2    1970
Rowen           Mark                       1    1971
Waldrop         Daryl                      2    1970
Watkins         Joe                        1    1971
Westby          Linda                      2    1970