Search billions of records on Ancestry.com
   

(c)Carolyn S. Rosemore
1956 ST. LAWRENCE HIGH SCHOOL YEARBOOK INDEX

St. Lawrence, Hand County, South Dakota
This file lists the students and faculty at St. Lawrence High School in St. Lawrence, (Hand County) South Dakota during the school year, 1955-1956.

The information was extracted from the 1956 "Wolves" Yearbook by Carolyn S.Rosemore - csrtc@turtlecreek.net

This file also lists faculty and names of students in the elementary classes 1-8.

Please note: "GRAD YEAR" is for reference only. The "year" indicates, at this point, when the student "should" graduate from SLHS.  However, some students transfer to another school, are held back, or never attend high school. Be aware that 1962 was the last graduating class from SLHS. High School students attended Miller High School beginning with the 1963 class.
Last updated by Carolyn S. Rosemore 29 Oct 2000
FACULTY
Tudor R. Jones - Supt.; South Dakota State College, University of SD
Geometry, Physics
Morris Gilbert - Coach; Eastern Montana Coll. of Edu., SD State College
American Govt., Wold History, General Business
Mrs. Morris (Nancy) Gilbert; Huron College, Macalester Coll.(St.Paul,MN)
English, Typing, Speech & Journalism, Music
Erich Jungemann - Concordia Jr. Coll., Concordia Seminary, Huron College
Band
Charles Nelson - Black Hills State Teachers College
Junior High, Shop, Basketball
Mrs. Ruth Ralph - Sioux Falls College
Junior High
Mrs. E.A. (Helen) Andersen - U of WY, Gen. Beadle State Teac., Black Hills State
Intermediate
Mrs. Thurman (Evangeline) Dennis - Normal Training (Moulton, IA), Northern State Teachers
Primary

STAFF:

Mrs. Emil (Mary) Klapperich - Cook
V. Arthur Moon - Custodian
Henry Hargens - Bus Driver

SCHOOL BOARD:

Mrs. Wales (Inez) Cotton, Cecil Sessions, Don Rock, Kenneth Augspurger, Louis Stechmann, Freel Testerman
LAST NAME       FIRST NAME             CLASS  GRAD YR
Beaner          Richard Leroy             12    1956
Grimm           Richard Eugene            12    1956
Horn            Joan                      12    1956
Klapperich      Phyllis Ann               12    1956
Snyder          Betty Rose                12    1956
Testerman       Ella Mae                  12    1956

Aalbers         Donna                     11    1957
Bertsch         Janice                    11    1957
Choate          Robert                    11    1957
Grogan          Roger                     11    1957
Hermann         R. Evelyn                 11    1957
Horn            E. Ray                    11    1957
Jenner          Merle                     11    1957
Klapperich      Donald                    11    1957
Oligmueller     Fredrick                  11    1957
Testerman       Elbert 'Duke'             11    1957
VanDenBerg      Beryle                    11    1957
Verdugt         C. Kay                    11    1957
Vitters         Marles                    11    1957
Williams        Lavina                    11    1957

Aalbers         Norma                     10    1958
Andersen        Judith                    10    1958
Arbogast        Betty                     10    1958
Bonebright      Claire                    10    1958
Carter          Dale                      10    1958
Fanning         Gary                      10    1958
Grogan          Marilyn                   10    1958
Horn            B. Jean                   10    1958
Horn            Karen                     10    1958
Jones           Richard                   10    1958
Monroe          Russell                   10    1958
Sessions        Marvin                    10    1958
Snodgrass       Keith 'Casey'             10    1958
Snyder          James                     10    1958
Vitters         Albert                    10    1958

Baker           Bonnie                     9    1959
Beaner          Charles                    9    1959
Cotton          Ardith                     9    1959
Grimm           Merlin                     9    1959
Jenner          Roger                      9    1959
Kulm            Gary                       9    1959
Monroe          Dennis                     9    1959
Ross            Kathryn                    9    1959
Selke           Connie                     9    1959
Westby          Doyle                      9    1959
Westby          Jerry                      9    1959
Westby          James                      9    1959

7th & 8th Junior High - Mrs. Clarence (Pearl) Thiel - Charles Nelson
Andersen        Carol                      7    1961
Bahr            M.F. "Joe"                 8    1960
Bertsch         Ronald                     7    1961
Bingham         Carolyn                    7    1961
Dierkson        Pearl                      8    1960
Hargens         Robert                     7    1961
Johnson         Arlene                     8    1960
Jones           David                      7    1961
Klapperich      Rose Marie                 8    1960
Lanz            Rex                        7    1961
Maile           Shirley                    7    1961
McCue           Sharon                     7    1961
Monroe          Jerry                      8    1960
Oligmueller     Joyce                      7    1961
Oligmueller     Duane                      8    1960
Rediger         Judith                     8    1960
Sessions        Edwin                      8    1960
Skinner         Betty                      7    1961
Snodgrass       Marilyn                    8    1960
Syring          Judith                     7    1961
Testerman       Richard                    7    1961
Verdugt         Virginia                   7    1961
Vitters         David                      8    1960
Westby          Dallas                     8    1960

4th, 5th, 6th - Intermediate - Mrs. E.A. (Helen) Andersen
Aalbers         Betty Jean                 4    1964
Aalbers         Judith                     6    1962
Andersen        Roy                        6    1962
Bahr            Donald                     5    1963
Bonebright      Gary                       6    1962
Cotton          Tommy                      4    1964
Gortmaker       Shirley                    3    1965
Gortmaker       Jack                       6
Gortmaker       Karen                      6
Hargens         R. Duane                   4    1964
Hartwick        Terry (m)
Horn            Judith                     6    1962
Jones           Lawrence                   6    1962
Jones           Jay                        5    1963
Kane            Scott                      4    1964
Kulm            Dennis                     4    1964
Magness         Jack                       5    1963
Monroe          Betty Jean                 6    1962
Monroe          Donna                      5    1963
Rediger         Coralee                    4    1964
Rediger         Carolyn                    6    1962
Sessions        Gary                       4    1964
Skinner         Bill                       6    1962
Snyder          Linda                      6
Stolz           Bernita             4 ?     (one year)
Stolz           Douglas             6 ?     (one year)
Testerman       Ronald                     6    1962
Vitters         Clifford                   6    1962
Westby          Curtis                     4    1964
Westby          Carroll                    5    1963

1st, 2nd, 3rd - Primary - Mrs. Thurman (Evangeline) Dennis
Aalbers         James                      2    1966
Bonebright      Lynn                       1    1967
Carter          Nick                       2    1966
Chalcraft       Diane                      2    1966
Clegg           Muriel                     1    1967
Dague           Dianne                     2    1966
Fanning         Marlene                    1    1967
Fanning         Dennis                     2    1966
Fanning         Margaret Jo 'Joey'         1    1967
Glanzer         David                      3    1965
Glanzer         James                      1    1967
Gortmaker       Rosemary                   1
Gortmaker       Anita                      2
Hall            Kathy                      2    1966
Johnson         Dennis                     2    1966
King            Robert                     1    1967
Klapperich      Michael                    3    1965
Nelson          Ned                        3    1965
Nelson          Peggy                      3    1965
Stabnow         Betty Ann                  2    1966
Syring          Sally Jo                   2    1966
Vitters         John                       3    1965
Vitters         Jerry                      3    1965
Watkins         Eddie                      1    1967