Search billions of records on Ancestry.com
   
1953 ST. LAWRENCE HIGH SCHOOL YEARBOOK INDEX

St. Lawrence, Hand County, South Dakota

(c)Carolyn S. Rosemore
This file lists the students and faculty at St. Lawrence High School in St. Lawrence, (Hand County) South Dakota during the school year, 1952-1953.

The information was extracted from the 1953 "Wolves" Yearbook by Carolyn S.Rosemore - csrtc@turtlecreek.net

This file also lists faculty and names of students in the elementary classes 1-8.

Please note: "GRAD YEAR" is for reference only. The "year" indicates, at this point, when the student "should" graduate from SLHS.  However, some students transfer to another school, are held back, or never attend high school. Be aware that 1962 was the last graduating class from SLHS. High School students attended Miller High School beginning with the 1963 class.
Last updated by Carolyn S. Rosemore 29 Oct 2000
FACULTY:
Tudor R. Jones, Supt. - Math, Chemistry
Mrs. Hume Ward - English, Typing, Home Economics, Music
Ruben Widmayer - Social Science, Journalism, Speech, General Science, Coach
Mr. _ Bride - Manual Training, Junior High
Mrs. E.A. (Helen) Andersen - Intermediate Grades
Mrs. Thurman (Evangeline) Dennis - Primary Grades

Mrs. Emil (Mary) Klapperich - Cook
Mr. Arthur Moon - Custodian
SCHOOL BOARD:
T.R. Jones, Supt., Mrs. H.W. (Inez) Cotton, Don Rock, Henry Hargens, John VanZee, Louis Stechmann (n/a)
LAST NAME      FIRST NAME            CLASS   GRAD YR
Carter         Dixie                     12    1953
Cotton         Howard                    12    1953
Davis          Darlene                   12    1953
Jenner         Thelma                    12    1953
Lausen         Lois                      12    1953
Miller         Kenneth                   12    1953

Arbogast       Roberta                   11    1954
Beaner         James                     11    1954
Bonebright     Max                       11    1954
Cotton         Richard                   11    1954
Fanning        Beth                      11    1954
Ost            Luella                    11    1954
Parmley        Merlyn                    11    1954
Porter         Vernon                    11    1954
Rath           Donna                     11    1954
Snodgrass      J. Benny                  11    1954
VanDenBerg     Dephane                   11    1954
VanDenBerg     Max                       11    1954

Brachvogel     Joyce                     10    1955
Fanning        Lurabelle                 10    1955
Jenner         Evelyn                    10    1955
Magness        C. Kay                    10    1955
Miller         Marilyn                   10    1955
Shum           Wendell                   10    1955
Wilson         Barbara                   10    1955

Beaner         Richard                    9    1956
Dierkson       Dayton                     9    1956
Evans          Connie                     9    1956
Grimm          Richard                    9    1956
Horn           Joan                       9    1956
Klapperich     Phyllis                    9    1956
Langbehn       Mary Ann                   9    1956
Snyder         Betty                      9    1956
Taylor         Jerry                      9    1956
Testerman      Ella Mae                   9    1956

7th & 8th      Mr. _ Bride
Andersen       Judy                       7    1958
Arbogast       Betty                      7    1958
Bertsch        Janice                     8    1957
Bonebright     Clair                      7    1958
Carter         Dale                       7    1958
Choate         Robert                     8    1957
Fanning        Gary                       7    1958
Hermann        R. Evelyn                  8    1957
Horn           Karen                      7    1958
Jones          Richard                    7    1958
Klapperich     Donald                     8    1957
Monroe         Russell                    7    1958
Oligmueller    Fred                       8    1958
Ost            Vionne                     7    1958
Sessions       Marvin                     7    1958
Snodgrass      Keith                      7    1958
Snyder         James                      7    1958
Testerman      Elbert 'Duke'              8    1957
Wilson         Leland                     8    1957

4rd, 5th, 6th  Helen Andersen
Abbott         Jonnie                     5    1960
Andersen       Carol                      4    1961
Bertsch        Ronald                     4    1961
Bingham        Carolyn                    4    1961n/a
Cotton         Ardith                     6    1959
Dierkson       Pearl                      5    1960
Fanning        Larry                      6    1959
Gortmaker      Harlan                     6
Gortmaker      Pearl                      6
Grimm          Merlin                     6    1959
Hargens        Robert                     4    1961
Jones          David                      4    1961
Klapperich     Rose Marie                 5    1960
Kulm           Gary                       6    1959
Langbehn       Donald                     6    1959
Lanz           Rex                        4    1961
Maile          Shirley                    4    1961
McCue          Sharon                     4    1961
Monroe         Jerry                      5    1960
Monroe         Dennis                     6    1959
Oligmueller    Duane                      5    1960
Oligmueller    Joyce                      4    1961
Portney        Janet                      5    1960
Ross           Kathryn                    6    1959
Selke          Connie                     6    1959
Sessions       Edwin                      5    1960
Skinner        Betty                      4    1961
Snodgrass      Marilyn                    5    1960
Syring         Judith                     4    1961
Taylor         Judy                       6    1959
Testerman      Richard                    4    1961
Wilson         Arthur                     5    1960

1st, 2nd,3rd   Evangeline Dennis
Aalbers        Betty Jean                 1    1964
Abbott         Frank                      1    1964
Andersen       Roy                        3    1962
Bonebright     Gary                       3    1962
Cotton         Tom                        1    1964
Gainor         Larry                      3    1962
Gainor         Mary Ellen                 1    1964
Gortmaker      Shirley                    1    1964
Gortmaker      Karen                      3
Gortmaker      Jack                       3
Graves         Iona                       1    1964
Hargens        R. Duane                   1    1964
Horn           Judith                     3    1962
Jones          Larry                      3    1962
Jones          Jay                        1    1964
Kane           Scott                      1    1964
Kulm           Dennis                     1    1964
Langbehn       Patrica                    3    1962
Magness        Jack                       2    1963
Monroe         Betty Jean                 3    1962
Monroe         Donna                      2    1963
Portrey        Stephen                    2    1963
Sessions       Gary                       1    1964
Skinner        Billy                      3    1962
Snyder         Linda                      3
Testerman      Ronald                     3    1962
Weverka        Bosie                      1    1964