Search billions of records on Ancestry.com
   
1950 ST. LAWRENCE HIGH SCHOOL YEARBOOK INDEX

St. Lawrence, Hand County, South Dakota
This file lists the students and faculty at St. Lawrence High School in St. Lawrence, (Hand County) South Dakota during the school year, 1949-1950.

The information was extracted from the 1950 "Wolves" Yearbook by Carolyn S.Rosemore - csrtc@turtlecreek.net

This file also lists faculty and names of students in the elementary classes 1-8.

Please note: "GRAD YEAR" is for reference only. The "year" indicates, at this point, when the student "should" graduate from SLHS.  However, some students transfer to another school, are held back, or never attend high school. Be aware that 1962 was the last graduating class from SLHS. High School students attended Miller High School beginning with the 1963 class.

(c)Carolyn S. Rosemore
Last updated by Carolyn S. Rosemore 29 Oct 2000
LAST NAME           FIRST NAME     CLASS   GRAD YR

Beaner              Lloyd                12    1950
Bush                June                 12    1950
Cotton              Maxine               12    1950
Grimm               Harold               12    1950
Hall                Collene              12    1950
Jenner              Merlin               12    1950
Klapperich          Marjorie             12    1950
Klapperich          Robert               12    1950
Kramer              James                12    1950
Marshall            Lyle                 12    1950
Moon                N. Eugene            12    1950
VanDenBerg          Eleanor              12    1950
VanDenBerg          Wanda                12    1950

Bush                Sidney               11    1951
Grimm               Trubert              11    1951
Hanks               Mary Ann             11    1951
Magness             Gordon 'Cobbie'      11    1951
Oligmueller         Wm. 'Bill'           11    1951
Porter              Glenn                11    1951
Ramey               Isabel               11    1951
Rath                Frances (f)          11    1951
Snyder              Mavis                11    1951
Swaney              Donald               11    1951

Fanning             Donna                10    1952
Fanning             Margaret             10    1952
Klapperich          Joanne               10    1952
Luke                Byron                10    1952
Phillips            Mona                 10    1952
Renshaw             Keith                10    1952
Ross                Helen                10    1952
Ross                Ritchie              10    1952
Snyder              Thomas               10    1952
Swaney              Ronald               10    1952
Swaney              Stanley              10    1952
VanDenBerg          Anita                10    1952
VanDenBerg          Lowell               10    1952
VanZee              Robert               10    1952
Wilson              Charles              10    1952

Bush                Lyman                 9    1953
Carter              Dixie                 9    1953
Carter              Roger                 9    1953
Cotton              Howard                9    1953
Davis               Darlene               9    1953
Farnsworth          Frank                 9    1953
Jenner              Thelma                9    1953
Lausen              Lois                  9    1953
Miller              Kenneth               9    1953
Porter              Gilbert               9    1953

7th & 8th           Lawrence Luke
Arbogast            Roberta               8    1954
Brotherton          Floyd                 8    1954
Cotton              Richard               8    1954
Fanning             Beth                  8    1954
Fanning             Lurabelle             7    1955
Farnsworth          Patricia              8    1954
Fisher              Marjorie              8    1954
Flesner             Gene                  7    1955
Gortmaker           Ben                   7    1955
Gortmaker           Louis                 7    1955
Luke                Gene                  7    1955
Magness             C. Kay                7    1955
McCue               Donna                 7    1955
Ost                 Luella                8    1954
Ramey               Robert                8    1954
Rath                Donna                 8    1954
Wilson              Barbara               7    1955

4th, 5th, 6th       Helen Andersen
Andersen            Judy                  4    1958
Arbogast            Betty                 4    1958
Bertsch             Janice                5    1957
Carter              Dale                  4    1958
Choate              Robert                5    1957
Fanning             Gary                  4    1958
Farnsworth          Mary                  5    1957
Gortmaker           Lulubelle             6
Grimm               Richard               6    1956
Hermann             R. Evelyn             5    1957
Jones               Richard               4    1958
Klapperich          Donald                5    1957
Klapperich          Phyllis               6    1956
Monroe              Russell               4    1958
Oligmueller         Fred                  5    1957
Ost                 Vionne                4    1958
Ramey               Kathryn               6    1956
Sessions            Marvin                4    1958
Snyder              James                 4    1958
Snyder              Betty                 6    1956

1st, 2nd, 3rd       Evangeline Dennis

Andersen            Carol                 1    1961
Bertsch             Ronald                1    1961
Bingham             Carolyn               1    1961
Cotton              Ardith                3    1959
Fanning             Larry                 3    1959
Flesner             James                 2    1960
Gortmaker           Harlan                3
Gortmaker           Jack                  3
Gortmaker           Pearl                 2
Grimm               Merlin                3    1959
Hargens             Robert                1    1961
Jones               David                 1    1961
Klapperich          Rose Marie            2    1960
Kulm                Gary                  3    1959
Lanz                Rex                   1    1961
Maile               Shirley               1    1961
McCue               Sharon                1    1961
Monroe              Dennis                3    1959
Oligmueller         Duane                 2    1960
Oligmueller         Joyce                 1    1961
Ramey               M. Joann              3    1959
Ross                Kathryn               3    1959
Sessions            Edwin                 2    1960
Skinner             Betty                 1    1961
Skinner             Billy                 1    1961
Snyder              Linda                 2
High School Faculty
:
Marvin A. Schortzmann, Supt. - Social Studies, Commercial
Joseph Ziegler - English, Art
Wesley Peppers - Typing, Science, Math, Economics, Track, Music

Lawrence Luke - Junior High Coach
Esbern A. Andersen - Junior High Science, Math, History
(Mrs. E.A.) Helen Andersen - Intermediate Grades
(Mrs. Thurman) Evangeline Dennis - Primary Grades